Jak přežít těhotenství – prvorodička

Je to tak milí přátelé, Harimata čeká prtě.

Zbývá mi necelý měsíc a tak už mám celkem přehled o tom, s čím vším se těhotná musí potýkat.

Každé těhotenství je jiné, jedna žena může mít každé čekání na potomka diametrálně odlišné od těch předchozích, ale ze zkušenosti svých a mých těhotných známých můžu říct, že nás spojuje všechny minimálně jediné-více či méně veselé zážitky z přístupu blízkého i vzdálenějšího, laického i odborného okolí.

Pokud otěhotníte, připravte se na to, že se stane spousta věcí. Např. pokud jste jedna z prvních těhotných ve vašem rodinném a přátelském okruhu, stane se z vás  biologický experiment k pozorování. Padá na vás tak trochu zodpovědnost za další populační vývoj vašich blízkých. Jak bude vypadat váš stav během těhotenství a následně po něm, podle toho budou někteří přistupovat dále k tomu, jestli mít dítě dříve či později a zda vůbec.

Zároveň se připravte na to, že lidé ve vašem okolí se budou cítit povinováni vám bez vyzvání sdělovat:

věci zřejmé– jako že jste třeba přibraly, nebo naopak nepřibíráte dostatečně.

věci intimní/děsivé-jako jaké hemoroidy měla ta a ta jejich těhotná známá, či jak úděsný byl jejich porod

věci netaktní- „Šmarjá, to rodíš zítra?“  „To čekáš minimálně dvojčata, ne?“ (a je jedno jak moc tabulkové máte břicho vůči vašemu týdnu)

věci neočekávané- nejpřekvapenější z toho, že těhotné přibírají, nebo že mají velká břicha budou kupodivu ty ženy, které už těhotné byly a tak vás jejich poznámky, nebo dotazy zarazí nejvíc.

věci netolerantní-pokud v jejich okolí byla těhotná, která vše zvládala lépe než vy, tak nemáte nárok na to si stěžovat, nebo to nezvládat. Není zřejmě možné, že to každá žena snáší vzhledem ke svým dispozicím jinak.

věci otřepané a nevtipné- a budete je poslouchat pořád a pořád dokola…“Už rodíš?… Aha. A co teď? A teď?… Hahaha!“

 

Na co je těžší se připravit, je to, že s vámi bude často jednáno s jako nesvéprávným idiotem. Nebezpečné pro vás-podle okolí- budou i banální věci jako je chůze, nebo jízda v MHD, nákup, podržení lehké tašky.

A je jedno jak moc velký cholerik jste byli před otěhotněním, od teď jakékoli vzplanutí (ať už bude sebeoprávněnější) bude sváděno na vaše hormony. Což vás pravděpodobně rozhořčí ještě víc.

Spousta lidí vám bude bez svolení sahat na břicho. Ale bacha, rodina, tu neřeším, ale třeba i skoro cizí lidi!

Pro mnoho lidí od teď už nebudete Šárka, nebo Hanka, od teď budete „mamina“, „těhule“, „pupkáč“ apod.  Nebudete chodit, ale valit se, kutálet a sunout se.

Připravte se taky na to, že vás minimálně jeden zdravotník nepříjemně vyděsí. Skoro všechny těhotné mají k dobru nějakou historku o tom, jak je jejich gynekolog, nebo jiný zdravotník úplně zbytečně vyděsil, či dokonce seřval.

Někteří doktoři, nebo sestry těhotné stresují s tím, že nepřibírají dost, nebo naopak příliš, že jejich dítě je o týden menší/větší a že to není podle tabulek a často to umí sdělit dost hororově, ačkoli jiný doktor podobné případy vůbec neřeší.

Taky se připravte na to, že články o těhotenstvích dost často lžou. Např. přibírání. V každém článku na toto téma je doporučení přibrat do 12 Kg, a že to, že jste těhotné není výmluva  k tomu, abyste jedla za dva, že přibrat 20 kil je prostě trapas a že si za to ta těhotná může sama.těhu

Z vlastní zkušenosti vidím, že je to blbost, tělo si přibírá podle vlastní hlavy. U mě osobně to probíhá tak, že 3 týdny se mi drží váha na stejné cifře a pak prásk, jeden večer mě začne pnout břicho a druhý den jsem o 1,5 kila těžší a o 4 cm přes pupek širší-jsou to prostě skoky. Fyzikální zákony jdou jakoby stranou. Zrovna v ten týden, kde jsem se jedla jak vrabec a měla velkou fyzickou aktivitu-jsem taky nejvíc přibrala.

I ze zkušeností ostatních těhotných mám svou teorii potvrzenou-tělo si prostě dělá co chce. Některé těhotné můžou denně sníst tabulku čokolády a dohromady přiberou 7 kilo, jiné se hlídají, cvičí a stejně to dotáhnou na 25.

 

Co určitě nedělejte během těhotenství, je prohlížení si fotek loňských. Je jedno, jak moc jste si v té době připadaly tlusté, teď si budete na fotkách připadat jako nedosažitelný vrchol dokonalosti a na náladě vám to nepřidá. A okolí vás v tomto moc nepochopí. Jsi těhotná, cos čekala? Jim se to mluví, ti můžou začít hubnout nebo přibírat, kdy se jim zachce, vám až nejdřív po porodu a radši až po ukončení kojení, vše v zájmu dítěte. No  to může trvat klidně roky!

Taky je dobré, když už máte nějaký splín, nebo obavy mít po ruce vždy něco k rozptýlení. Už máte nakoupenou/vypranou/vyžehlenou výbavu? Napsala jste si porodní plán? Byli jste se podívat v porodnici? Máte sbalenou tašku do porodnice? Ne? Tak hurá do toho, trudomyslnost se vypaří, není na ni totiž čas. Pokud tohle všechno máte, ještě pořád můžete zařizovat dětský pokojíček/koutek, vrhnout se na výrobu ručně vyrobených plyšáků, plést čepičky a capáčky, vyrobit si domácí prací prášek.

Udělejte si doma velký úklid, roztřiďte si oblečení a harampádí a nepotřebné vyhoďte/darujte/recyklujte.

Další věc na kterou je fajn myslet před porodem je na oblečení a jeho způsobilost ke kojení. Pokud totiž budete chtít kojit, určitě oceníte, že si nebudete muset vyhrnout celé tričko, neb si krkolomně roztahovat výstřih, či hůř, nosit do zblbnutí pořád dokola tři kojící halenky.

Už těhotenské šaty můžete kupovat s myšlenkou na to, zda je unosíte i po porodu a jestli v nich půjde pohodlně kojit (hluboký výstřih, výstřih do v pod prsa, rozepínání). Šaty a trička která toto nesplňují můžete upravit zipem, či knoflíčky samy, nebo je poslat zručné švadleně.

Taky se nezapomeňte trochu rozmazlovat, vícerodičky vám potvrdí, že pak už na to nebude nikdy tolik času a klidu jako teď.

Užívejte si s partnerem poslední společné „bezdětné“ chvíle, vyměřte si na ně čas. Choďte za kulturou, na pár měsíců se vám to po porodu třeba nepodaří.

Odpočívejte, když se vám chce, ta nevytřená podlaha se nezblázní.

Zkrátka a dobře, buďte činorodé, ale taky si užívejte poslední možností klidu. Vychutnejte si každou chvíli, kdy je vám dobře, protože už zítra může být všechno jinak. Jste v jiném stavu.

A pokud tohle čte někdo, kdo těhotnou pouze zná a sám není těhotný, tak hlavně pamatujte na to, že těhotná spíš než přehnanou opatrnost vůči její schránce mnohem více ocení ohleduplnost k třeba i malicherným vrtochům, nebo různým pocitům, které má.

Potomkům zdar!

 

 

 

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

1 komentář

  1. Seš nejhezčí těhule, jakou jsem kdy viděla. Což dokazuje mj. i to, že ti doposud nikdo neřekl velrybo! Přeju, ať to šťastně a hladce dotáhneš do konce.

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: