Kdyby cigarety zkracovaly penisy…

Debata kolem celoplošného zákazu kouření v restauracích je stále velké téma.

Je pravda, že takový zákaz diskriminuje celkem velkou skupinu kuřáků. Ale v čem spočívá ta diskriminace? Musí snad kuřáci přestat kouřit úplně? Ne, jde jen o to, že kuřáci samotným kouřením kromě nepříjemného smradu který kolem šíří, aktivně poškozují ostatní ve svém okolí. Jediné, co se po nich chce, je aby šli kouřit ven. To zas není taková hrůza, nebo ano?

Vraťme se ale k tomu omezování kuřáků.  Na straně jedné máme omezovanou skupinu nekuřáků, kteří se často musí rozhodnout mezí tím, jestli vydrží večírek v zakouřené místnosti, nebo jestli oželí společnost a zůstanou doma a na straně druhé máme kuřáky, kteří buď kouří na svém místě a tím kolem šíří kouř, nebo si tu cigaretu dají venku na čerstvém vzduchu.

Kuřák si možná řekne, že toho nekuřáka trochu kouře pro jednou nezabije, ale určitě je mu samotnému jasné, že takovéto ústupky neudělal nekuřák pouze jednou a určitě ne naposledy. A co je na tom kouři vůbec tak hrozného?

Tak člověk po tom smrdí, no a? Tak musí vyprat vše co měl na sobě, no a? Tak se nadýchal trochu kouře a pálí ho oči, no a?  Poškozuje si tím zdraví, no a?

V protikladu tady máme kuřáka. Tak musí jít kouřit ven, no a?

Poškozování zdraví v důsledku kouření lidi hodně bagatelizují. Copak jste neslyšeli o tom staříkovi, co se dožil 120 a kouřil jak fabrika a pil jak duha?

A copak není pravda, že kuřáci svými daněmi z cigaret silně přispívají do rozpočtu a svou budoucí léčbu si bohatě zaplatí dopředu?

Tak si uděláme malé informační okénko(zdroj : kuřákovaplíce.cz):

Jak je to s tím zdravím?

 • ze 100% všech pacientů s rakovinou plic je 90% kuřáků
 • z celkové skupiny všech kuřáků(včetně příležitostných), se nádory plic vyskytují až u 24% kouřících osob (to je skoro každý 4 kuřák, rozpočítejte se s kamarády!)
 • 30% rakoviny plic nekuřáků je způsobeno pasivním kouřením! (to znamená, že z těch 10% co nedostali tu rakovinu kvůli vlastnímu kouření jich skoro třetina dostala rakovinu zase kvůli kouření, ale jiné osoby)
 • z celkové skupiny 100% pacientů s rakovinou močového měchýře, je 60% kuřáků, kouření tedy zásadně ovlivňuje rakovinu močového měchýře(a velice významně napomáhá k mnoha dalším druhům rakoviny, jako např. slinivky břišní, která rychle zabíjí drtivou většinu nemocných)
 • kouření způsobuje 20% poruch erekce
 • snížení počtu spermií v průměru o 22 % (v maximu o 57 %)
 • riziko neplodnosti u kuřaček je ve srovnání s nekouřícími ženami o 60 % vyšší
 • když někdo kouří celý život (např. do 50 let) a náhle přestane, riziko rakoviny se u něj sníží na hodnotu nekuřáka až po 10-15 letech (to znamená, že kdyby najednou všichni lidé přestali v ČR kouřit, výskyt rakoviny by se snížil až za 10-15 let!)
 •  v organismu kuřáka je 5x více kadmia (jedovatý těžký kov) než v těle nekuřáka
 • kuřák má dvojnásobné riziko, že onemocní diabetem (cukrovkou)

A jak je to s tou předplacenou péčí z daní z cigaret kuřáka?

 • roční náklady ČR na léčbu kuřáků činí přibližně 80 miliard Kč, oproti tomu je příjem z daní tabákových výrobků pouze asi 35 miliard Kč, kouření tedy výrazně zatěžuje zdravotní systém ČR společnost jako celek tedy na kuřáky značně doplácí.

No jasně, všichni si platíme zdravotní pojištění, ale kvůli kuřákům je pro nekuřáky pojištění dražší. Protože léčení jejich dobrovolného zlozvyku jde ze společné kasy. Kdyby všichni lidé přestali kouřit, bylo by v kase více peněz na léčení jiných závažných chorob, které vznikly i jinak, než že si je člověk přivodil svým vlastním životním stylem, nebo by mohlo být pojištění nižší.

Tento výčet faktů byl celkem malou ochutnávkou. Kouření zkrátka poškozuje všechny osoby a zvířata v jeho dosahu.

Je zvláštní, jak je ten kouř braný jen jako celkem málo nebezpečná, maximálně smrdící věc.

Když řešíme tu diskriminaci. Představme si, že by ve vašem městě byla jaderná elektrárna, ze které by lehce unikala radiace do okolí. Řekli byste, že má  elektrárna na to právo? Vždyť ta elektřina z ní nám za to stojí, co na tom, že jsou lidi nemocnější? Vždyť ta elektrárna posílá nějaké peníze do zdravotnictví, a odvádí daně, tak přece jí do toho nemáme právo mluvit, no ne?

Pokud vám přirovnání kuřáka k špatné jaderné elektrárně připadá nehorázné, tak bych jen ráda upozornila na fakt, že cigarety obsahují

Radioaktivní látky Polonium-210 a Olovo-210

 • kdo vykouří 40 cigaret za den, dostane za 6 dní takové radioaktivní ozáření, jako by si nechal udělat rentgenový snímek plic. 

Takže pokud denně vykouříte krabičku, dáte si jednou za 12 dní dobrovolně rentgen. Nebylo by lepší si zajít na masáž?

Ale představme si ještě jednu možnost-paralelní vesmír, kde cigarety nezpůsobují rakovinu a onemocnění srdce a žil, ale kde cigarety zkracují penisy. Dámy nechť si představí, že jim povadají prsa. Každá krabička zkrátí úd o milimetr, každá krabička prsa stáhne o milimetr níž.

Nějakou dobu jste třeba kouřili, ale postupem času se vám přestalo líbit, jak se vám mění vaše milé partie a rozhodli jste se s kouřením skončit. Jenže vašim přátelům to nevadí a to, že za dlouhé roky kouření mají ženy ňadra narolované v podprsenkách na několik desítek centimetrů a pánové již nepotřebují extra místo v trenýrkách a vesele si nosí pohodlné dámské kalhotky, pro ně není problém.

Jste venku s přáteli. Všichni jste byli v kině na bezva komedii a teď byste si rádi šli někam poklábosit, ale ejhle, nikomu se kvůli vám nechce do nekuřácké restaurace. „Ty z toho naděláš, je to jen penis/jsou to jen prsa!“ a vám při představě jak po celém večeru v zakouřeném salónku zas o nějaký ten kousek ubudou/poklesnou vaše oblíbené partie, máte dost nepříjemný pocit. Na druhou stranu to bude bezva večer, tak co teď?

A co chudák obsluha v hospodách,  číšníci jsou spíše dívkami, servírky už neví jak usnout, aby se jim prsa nevykutálela z postele z podprsenky a zase si je nepřilehly, nebo jim je nepřišlápl manžel jak by šel v noci na malou.

Věřím, že kvůli ztrátě penisu by přestal kouřit téměř každý muž a kvůli věšákům každá žena. Tak proč kvůli něčemu tak hroznému jako jsou všechny ty smrtelné nemoci kouří lidé dál? 

Opravdu vám/jim dává něco výjimečného? Je  ta rolička tabáku a pět minut smradu dostatečnou výměnou za zničené zdraví? Je život s ní o tolik lepší?

Vždyť i to s tím zkracováním údů a uvadáním ňader není tak daleko od pravdy, cigarety způsobují poruchy erekce a snižují elasticitu kůže!

Víte, že statisticky jedna cigareta ubírá 5 minut života? Tak kolik minut jste si umazali dneska?

Mám pro kuřáky pochopení, ale zároveň jsem pro kuřáky zrádce, přeběhlík, taky jsem kouřila a nakonec jsem si uvědomila, že mám své tělo příliš ráda a skončila jsem s tím. A když jsem to dokázala já, dokážete to taky, stačí jen chtít.  Bohužel to je to jediné, čeho se milovníkům cigaret ve větší míře nedostává :/

Tak jak to je, kdo koho diskriminuje, je opravdu takový problém jít si zapálit ven? Být trochu ohleduplný a mít úctu alespoň ke zdraví ostatních?

Je potřeba si to říct, cigarety vás zabíjejí, cigarety z vás dělají škaredé lidi(šedá pleť, žluté zuby, hluboké vrásky, skřehotavý hlas),  a cigarety, pokud je nekouříte v absolutní samotě poškozují i lidi ve vašem okolí.  Na něco se umřít musí, co? Ale proč na něco tak hrozného, jako je to, co vám chystají cigarety?

 

p.s. prosím, nezapomeňte ohodnotit článek příslušným počtem hvězdiček 😉  a také pokud se vám článek líbí, sdílejte ho dál 😉

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

komentářů 5

 1. xy

   /  12.10.2013

  mě teda z těch některých vět nepřijde že bys měla pro kuřáky pochopení (jsem vyléčený kuřák)

  Odpovědět
  • Mám pro ně pochopení v tom, že je těžké skončit s celoživotním zlozvykem a těžkou závislostí. A s tím, že si člověk leccos namlouvá a nepřipouští… klidně svou námitku rozveď, je dost nekonkrétní.

   Odpovědět
  • Jakub

    /  12.10.2013

   Však ono to je zrcadlové, když se někdo nesnaží pochopit druhé tak sám nebude pochopen a každému kuřákovy ve společnosti je jedno jak to vidí druzí lidé. Ano je smutné, že v dnešní době je tolik spěchu a stresu, že ty cigarety pomáhají uvolnit, ale faktem je že po čase sami cigarety vytváří stres. Navíc každý člověk je zodpovědný za svá rozhodnutí, neexistuje výmluva pro kouření, každý se svobodně rozhoduje zda bude kouřit či ne.

   Odpovědět
 2. Já jsem vždycky byla proti kouření a myslela jsem si, že se toho v životě ani nedotknu. Změnila jsem názor a teď jsem něco jako příležitostný kuřák. V 21. století člověk umře buď na rakovinu nebo infakrt 😉 A když to nebudou plíce (nebo mořový měchýř) budou to střeva, slinivka, hrtan, jazyk,… Babička dělala atletiku, celej život nepila ani nekouřila a stejně v 66 umřela na rakovinu, měla nádor na jazyku. A nikdo neví proč. Stačí se projít v Praze po ulici plné smogu a máte to tak či tak. Sama si kouřila, tak si na všechny otázky můžeš odpovědět sama, ne? Jaký si měla důvod ty? Já klidně přiznám, že žádný pádný důvod nemám. Ale když jsem někde na discotéce nebo s kamarádama venku, občas si dám mentholový Camilky 😉 Prostě se mi to k tom hodí. A jak si řekla sama, je to každého volba. Navíc názor o diskriminaci jsem v životě od žádného kuřáka neslyšela. Já třeba kouřím, ale smrad z cigár nesnáším 😉 Na discotékách to zatím zakázaný není a kdyby bylo, lidi půjdou ven, problém jim to nedělá a komu jo, je pěknej sobec 🙂

  Odpovědět
 3. Odpustím si nevtipy typu:“taky mi nevadí, že dýchají; chci vědět na co umřu..“atd. Jsem kuřák; silný kuřák hodně let. Pokud se nemýlím, existují nekuřácké restaurace, jídelny.. Nelezu tam. Nekouřím na místech, kde je zákaz anebo si to někdo nepřeje. Jediné, co mě maximálně vytočí, je prohlášení:“myslíme to s Vámi dobře“. Pod tímto heslem se dá prosazovat cokoli. Klidně by to pasovalo i na omezení genofondu zelenookých. Restrikcí v historii ničeho dosaženo nebylo. Mám si, jakožto kuřák, připlácet? Fajn. Souhlasím. Požaduji ovšem, aby se stejně postupovalo vůči alkoholikům a , hlavně, obézním. Existuje několik studií, málo zveřejňovaných, o škodlivosti obezity. Rozhlédněte se po ulici, ve školách, školkách. Srdce, dýchání, krevní oběh, kloubní náhrady .. Ohledně Vaší víry (přestat kouřit kvůli prsům) – ani náhodou.

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: