Můj skeptický/laický pohled na půsty a klystýr

Dnešní téma bude trochu fekálnější, ale věřím, že to zvládneme 🙂

V poslední době často slýchám o prospěšnosti půstu a klystýru čím dál častěji. Už jsme o tom dost načetla a musím říct, že mě zatím žádný z propagátorů těchto procesů nepřesvědčil. Někteří jeho zastánci mě dokonce kvůli debatě o klystýru označili za člověka, co se bojí vlastního těla. Když jsem řekla, že spíš naopak svému tělu důvěřují, jistota člověka o mém strachu narostla. Vysvětluji si to spíš jako neschopnost uznat, že nemusíme mít stejný názor a nesouhlas nemusí nutně znamenat strach z klystýru. Nijak děsivý, či nechutný mi nepřipadá.  Před porodem ho ráda podstoupím, nemám z něho strach.

Ráda bych ještě zmínila, že bych nikomu samozřejmě jeho právo na tyto procedury nechtěla brát, ale zkuste se nad nimi na chvíli zamyslet.

Hlavními argumenty klystýru jsou tedy takové, že střevo, zanesené nečistotami potřebuje naši pomoc, že výplach je pro něj dobrý. Že po klystýru se lidem lépe vstřebávají živiny a je to vlastně všelék.

Věřím, že člověk, který se stravoval ve smyslu bílé pečivo, sýry, maso, sem tam zelenina, či ovoce-může mít dost nehezký obsah střev. Zvlášť když takový člověk přejde na zdravější režim a chce své tělo vyčistit, chce, aby to bylo co nejrychleji. Věřím, že takový klistýr může mít smysl. Ale moc nechápu klystýr u lidí, co se už dlouhodobě stravují zdravě (tozn. zelenina a ovoce, celozrnné potraviny představují 90% jejich jídelníčku). Taková střeva se v podstatě čistí sama. Čím častěji takový člověk vyměšuje, tím je to pro jeho střeva lepší. Všechna ta vláknina udělá celou práci za něj. V klystýry nevěřím už jen proto, že nemohou být pro naše těla přirozená. Ve střevech máme hodné bakterie, které pro nás dělají velký kus práce a jejich výplach jim rozhodně neprospívá. Dále pak si nemyslím, že je pro střeva dobré, aby byla úplně prázdná, ještě ke všemu „přesušená“ jejich vypláchnutím, ať už obyčejně vodou, solným roztokem, urinou, nebo třeba jogurtem. To jsou zkrátka věci, se kterými střevo nepočítá.

Jeden člověk mi nedávno argumentoval tím, že ačkoli jedl už několik let zdravě (tedy tak, jak jsem zmínila dříve), tak přesto, že držel několik dní půst a pak si udělal klystýr, tak že z něj prý šlo cosi nechutného. 

Další argument od jiné osoby byl ten, že nevidí důvod, proč si nepomoci, proč to očištění neurychlit, když tu ta možnost je. První se tedy vyjádřím k tomuto argumentu, pak k prvnímu, protože skrz něj plynule přejdeme k půstům.

Chápu, že člověk, který něco chce, ať už je to zářivé zdraví, nějaký předmět, nebo cokoli o čem sní, že to chce hned. Je to přirozené a pochopitelné. Je ale otázkou, zda jsou ty rychlé metody vždy ty lepší.

Dám příklad. Dejme tomu, že vám vaše blízká osoba řekne, že chce zhubnout, že se na sebe nemůže dívat a že jde tedy na liposukci.

Liposukce je vlastně ekvivalent klystýru. Liposukce i tradiční hubnutí mají stejný výsledek. Úbytek hmoty. Liposukce dokonce na kýžených místech. Ale co byste řekli, že je pro tělo lepší? Pomalé postupné hubnutí s přidaným pohybem a zdravým vyváženým jídelníčkem, kdy člověk musí prokázat určitou vytrvalost a dokonce se naučit spolupracovat se svým tělem, nebo rychlý a invazivní způsob? Co byste řekli, že je pro tu osobu lepší? Pokud myslíte, že liposukce tak chápu, že i klystýr vám připadá v pořádku. S ním je to stejné. Když už dojdete k poznání, že vaše strava není v pořádku a chcete začít žít zdravě, možná dojdete k tomu, že ve vašich střevech to zrovna nemusí být nejkrásnější. A tak si můžete vybrat ze dvou možností. Buď že to necháte na přirozeném procesu těla, který postupně střeva vyčistí novou lepší stravou, nebo to celé urychlíte klystýrem.

Já osobně si nemohu pomoct, ale věřím, že postupná změna je pro tělo vždycky lepší, než náhlý skok. Že naše tělo je dokonalý stroj, který se s tím umí porvat sám. A že naše důvěra v něj je lepší, než náš zásah, na které střevo ani uzpůsobeno není.

K výroku o půstu v kombinaci s klystýrem mám jedno vysvětlení.

Jak mohlo z člověka, co jí zdravě a držel půst vycházet něco nehezkého? Jednak je pro nás těžké definovat, co je opravdu špatné. Ať už onen člověk viděl cokoli, podle mě to byly zbytky stolice, které ve střevě zůstaly právě kvůli půstu.

Naše střeva mají jako nástroje ke svému vyprázdnění peristaltiku, gravitaci a náš každodenní pohyb. Dále pak za vyprazdňování střev může i naše pravidelná konzumace potravy. Chápej, nové jídlo vytlačuje to staré. Když člověk drží půst, tak jediné, co vyprázdní jeho střeva je tedy ta peristaltika a gravitace. Ale věříte, že ve střevě nic nezůstane? Vždyť tam není žádný píst, co by to vytlačil dokonale do čista. V různých záhybech střev, tak tedy zůstává zbytek stolice. Ten by tam obvykle nezůstal, protože by ho s sebou strhla stolice z dalšího jídla. Takže když tak člověk drží půst, ta si chtě nechtě nechává ve střevě stolici, která tam rozhodně nijak zvlášť nezkrásní.

Proto se nedivím, že po dnech půstu při klystýru z těla vychází nehezké věci.

Půst sám o sobě je další často doporučovaný ozdravný proces. Chápu, že v některých situacích může být prospěšný, ale osobně půsty sama sobě neordinuji, protože si myslím, že místo toho, aby si tělo odpočinulo od trávení, tak přechází do stresu.

Když přestanete jíst, tak i když vaše tělo nemusí najednou trávit potravu, tak stále je připraveno k přijímání potravy.

Prázdný žaludek je riskantní z hlediska žaludečních vředů. Ta kyselina tam pořád je a nemá co dělat.  A když začnete držet půst, tak tělo to neví. To pouze vidí, že má hlad a že už dlouho tu žádná strava není. A nepřestane proto tvořit žaludeční kyseliny. Tělo totiž pořád čeká, že se najíte. A tak je také na toto neustále připraveno. Další věc půstu je ta, že nedostáváte důležité živiny. Dále tělu chybí energie. Pokud nemáte dost energie na fungování, nejen že tělo začne kromě tukových zásob požírat vlastní svaly (včetně vlastního srdce-proto umírají modelky po dlouhodobém hladovění, jejich srdce je slabé, protože ho tělo v podstatě ojedlo), díky tomu začne vyplavovat odpadní látky jako jsou ketony a dochází ke ketonické psychóze. Ta se projevuje euforií a přívalem energie, plus údajně zvýšeným tělesným pachem. Proč to ta ketóza dělá? Kdybychom pokaždé v naší historii při nedostatku jídla propadli depresi a byli malátní, sotva bychom si jídlo sami obstarali. Ketonická psychóza je vlastně snaha našeho těla pomoci nám k potravě.

Hladovění navíc zpomaluje metabolismus. A čím častěji tělo hladoví, tím víc je na další hladovění připravené zpomaleným metabolismem.

Další nepříznivou věcí v období půstu je tedy špatná peristaltika střev, která vede k tomu, že naše střeva se špatně čistí.

To nás pak může vést ke klystýru, o kterém jak už tedy víte, nejsem přesvědčená, že je nám prospěšný.  Přece jen je to pro naše střevo spíš brutální nepřirozený zásah, který nás zbavuje toho, co ve střevech být má.

Člověk, který tedy pravidelně prochází půsty a klystýrem tak může nabýt dojmu, že ještě stále není dost čistý, protože proboha, podívejte se, co ze mě leze!

Co bych tedy dělala já, kdybych chtěla své tělo očistit? Místo úplného zastavení konzumace nahrazeným pouze popíjením vody/džusů/zeleného ječmene/apod., bych si dala celý den raw, pokud možno jen na ovoci a zelenině. Nezapomínala bych na pravidelné procházky, nebo jiný příjemný pohyb, pokud možno v příjemném prostředí, pokud možno s přáteli. Nezapomínala bych na pravidelný pitný režim.  A pokud možno bych se snažila stravovat a chovat tak, abych neměla potřeby podobné čistící kůry dělat. Naše tělo má možnost mít vše potřebné každý den, tak proč mu to nedopřát?

Jistě, půsty jsou věci, na které je naše tělo připravené, ale nevěřím, že je mu prospěšné. Místo zamýšleného odpočinku vypracovává právě krizový plán, a bojí se.

Jaký je váš názor?

Můj skeptický/laický pohled na půsty a klystýr.

Reklamy
Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Napsat komentář

komentáře 2

 1. Jana Kejvalová

   /  27.11.2013

  Konečně názory, s kterými mohu souhlasit. Zdravé tak akorát, bez fanatismu.

  Odpovědět
 2. Karel

   /  13.3.2014

  Každý musí dle toho, jak myslí a jak to cítí.. Mně klystýr a půsty vyléčily neléčitelné běžnou medicínou a nedám na ně dopustit…Pokud se někdo např. 40 let stravoval „klasicky“ tj. bílá mouka, maso, průmyslové potraviny bez života, tak pak i po 5 letech na zdravé stravě mohou při klystýru z něj vycházet neskutečné „věci“ a hlavně nemusí být stále zdráv… To je odžitá praxe.. tělo je dokonalé, ale potřebuje na vyčištění čas a klystýrem a půsty mu velmi pomůžete a vyčištění usnadníte a urychlíte…

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: