Alibismus, ignorance – metla lidstva

Tohle nemohlo počkat, už dlouho mě žádné video nenaštvalo tolik, jako tohle.

„Komik“ George Carlin si utahuje z „alarmistů“.

Spousta videí z youtube mizí, proto shrnu, o čem se ve videu mluví.

Tento komik mluví o tom, jak je znechucený tím, jak je pořád někdo znepokojen  pesticidy, herbicidy, karcinogeny, přísadami do potravin, vymíráním druhů, nárůstem odpadů a o planetu vůbec.

Říká, že tito lidé jsou pouhými pokrytci, kterým jde o jediné, mít své pěkné osobní místečko bez bordelu.

A že jsou namyšlení, když tvrdí, že planeta, je kvůli lidem v ohrožení. Planeta je tu přece přes 4 miliardy let a my jsme tu oproti tomu jen chvilku, že je zkrátka namyšlenost myslet si, že za pouhých 200 let můžeme zlikvidovat planetu.

Dále pokračuje, že snaha zachránit vymírající druhy je hrou na boha, mnoho druhů vymíralo i dávno před lidmi a že bychom měli těmto druhům dát možnost odejít důstojně.

Jeho myšlenka je, že člověk je zde na planetě s jistým záměrem, že planeta si řekla, že potřebuje vyrobit plasty a tak vymyslela člověka, aby jí je vytvořil, že to je náš úkol, a že pokud to povede k našemu zničení, že je to jedině dobře, že planeta tu bude dál. Vysmál se myšlence, že bychom mohli zabít planetu igelitovým sáčkem, že tu po nás zbude maximálně trochu polystyrenu, což není přece žádný problém.

 

Tento typ řečí ubližuje životnímu prostředí strašně moc. Vyvolává pocit, že nezajímat se o svoje životní prostředí je zbytečné, že je to nesmysl.

Je to ukázková demagogie, jen idiot může obhajovat planetu jen z pohledu planety bez ekosystému, a jeho přirozeného fungování.

Tohle není photoshop!

Velice zajímavý je tento francouzský dokument o hromadění plastu v přírodě, o jeho účincích na lidský organismus, o tom, jaké problémy způsobuje mořským živočichům od planktonu, přes medůzy, želvy a ryby, po mořské savce, je o tom, jak se plasty v přírodě ve skutečnosti vůbec nerozkládají, že už teď neexistuje místo na zemi, kde by nebyl k nalezení kousek plastu a to používáme plasty teprve po čtvrtou generaci! Tohle a mnohem více v tomto česky nadabovaném dokumentu:

Je smutné, že se lidé v sále nechali strhnout a tomu idiotovi dokonce tleskali. Nejen, že to nebylo vůbec vtipné, bylo to pouze škarohlídské a slaboduché.  Ve chvíli, kdy mluví o tom, jak planeta úmyslně vyvinula AIDS, aby se nás zbavila se lidé smáli taky. Je to vůbec možné?

Prosím, zajímejte se o dění kolem sebe, zajímejte se o vaše životní prostředí, snažte se to změnit k lepšímu! Současná situace je velmi kritická. Nechci vás strašit, ale čím víc vím o našem ekosystému, o tom, jak na něj z hlediska většinové populace kašleme, jak je nám jedno, že si doslova podřezáváme vlastní větev, je mi do vzteku. Samozřejmě nemá smyslu zabít bobra, abychom zachránili strom. Jsme inteligentní, důvtipné bytosti, měli bychom toho využít, aby i naše děti mohly žít ve zdravém a nezamořeném prostředí. Vždyť kvůli komu se snažíme dosáhnout všech materiálních zabezpečení a jistot, abychom žili sami? Ne, děláme to pro naše děti, ať již narozené, nebo budoucí. Udělejme to pro ně, když už není dostatečný důvod zajistit zdravé a čisté prostředí pro neznámé lidi někde daleko, které neznáme.

Vše, o čem ten komik mluvil je ve skutečnosti velice vážný problém. Že to nechtěl slyšet? To jen proto, že byl sobec, nechtěl se zaobírat něčím, co je nepříjemné. A to fakta ohledně naší planety, bohužel jsou. Nemohl by to udělat někdo jiný? Nemohl, všechno závisí na každém našem rozhodnutí. Ptejte se v obchodech po papírových taškách, nebo lépe, po „igelitových“ taškách ze škrobu. Mají stejné vlastnosti, jako ty umělohmotné, ale v přírodě se přirozeně a rychle rozkládají beze zbytku. Vyžadujte je. Upřednostňujte věci zabalené do přirozených materiálů, je-li to možné. Noste si vlastní tašky na nákupy, třiďte odpady, kupujte kvalitní zboží, které vám vydrží déle, než na jedno použití. Plasty nejsou samy o sobě špatné, problém je v tom, že je nadužíváme.

 

Dále přidám fotky zvířat, kterým plast komplikuje, nebo přímo znemožňuje život. Tohle nejsou výjimečné situace, děje se to každý den, záchranáři takto nacházejí mnohá zviřata a spoustě z nich nemohou pomoci, protože se nemůžou ke zvířeti dostat. Tohle je ten důstojný odchod?

 

Mnoho zvířat se zadusí plastovými sáčky, kterých je plné moře i souš.

Želva se jako malá chytila do plastového kroužku a dále rostla…kroužek ne.

Plastové vlasce i zbytky po sítích často zachytí na tělech zvířat a jak zvířata rostou, plast zůstává stejný. Dochází často k amputacím, či těžkým infekcím, které vedou k smrti živočicha.

 

Situace je ve skutečnosti taková, že jejich žaludek je plný různých plastů. Jde o to, že otvor, kterým jde potrava a plasty dovnitř je větší, než otvor, kterým vychází ven obvykle rozložená strava-plast se nerozloží. Z plastů se do jejich těl uvolňují chemikálie, jejich maso lidé jedí a vstřebávají tu chemii dále do sebe.

Dnes už téměř není možné najít přímořského ptáka, jehož žaludek by neobsahoval alespoň jeden kousek plastu.

 

Prý náš národ třídí čím dál víc odpadu. To je skvělé, ale nestačí to. Musíme se snažit omezit plasty na jednorázové, nebo krátkodobé použití na absolutní minimum. Plastů je plné moře, jakmile klesnou ke dnu, nemají přístup kyslíku, ani světla, skoro vůbec se nerozkládají. Plasty jsou v hlubokomořských příkopech, na plážích, v hloubkách i mělčinách, není před nimi úniku. Plast se téměř nerozkládá, pouze se rozpadá na menší a menší kousky. Písek? Dnes už i plastek. Kromě zvětralých hornin, skořápek měkkýšů a jiných živočišných odpadů písky celého světa obsahují i drobné kousky plastu.

Plast uvolňuje látky do svého obsahu. http://www.osel.cz/index.php?clanek=4315

Jsou to látky podobné ženským hormonům, negativně ovlivňují mužskou plodnost a bůhví, co dalšího. Při testech na vodních šnecích došlo u samiček ke znetvoření pohlavních orgánů, nadprodukci vajíček a k protržení vejcovodů. Jak test probíhal, samičky stejného druhu byly umístěny do plastových a skleněných lahví. Ty ve skle byly v pořádku, ty v plastových, v jakých kupujeme vodu, ne. Opakováním pokusu se dosáhlo stejných výsledků.

Nezavírejme oči před skutečností. My, jako lidstvo přímo ovlivňujeme naši planetu a mnoho živočichů na ní. Za 60 let existence plastů jsem stihly planetu celou zamořit. Co bude za dalších 30 let, když produkce plastů na jedno použití se neustále a skokově zvyšuje?

Reklamy
Následující příspěvek
Napsat komentář

komentáře 2

 1. Planetu asi lidi nezničí, ale aby na té planetě zůstal aspoň nějaký život! Smutné a alarmující! Díky, že o tom píšeš:-)

  Odpovědět
 2. Tomáš Marek

   /  17.3.2013

  Mockrát ti děkuju za tento článek, musel jsem ho ihned šířit dál. Vzhledem k mému částečnému environmentalismu a zájmu v bushcraftu nemůžu na takovéto skutečnosti reagovat nijak jinak než těžkým až agresivním podrážděním. Ani nemohu upřímně zveřejňovat co bych tomu komikovi při osobním setkání provedl.

  Je to nechutnost co se dnes děje. Nevím jestli to lidem stojí za to, že si můžou v poklidu nakoupit balené vody v PET lahvích a nemít starosti, že se mohou nažrat čímkoli v igelitovém zakonzervovaném obale a že mají na úkor životnímu prostředí a svému ,,sensus comunnis“ pohodlné životy..
  Je mi na zvracení do jakého světa jsem se narodil.

  Z přiložených fotografií mi bylo nemálo do breku a nevím co dále bych k tomuto řekl.

  Děkuji

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: