Photoshop story

Pod příspěvkem kamarádky na FB se objevila tato fotka:

Ve smyslu toho, že je hrozné, že photoshopem se upravují fotky modelek tak, aby nebyly příliš hubené. Pojďme na to logicky.

Jste módní návrhář a chcete udělat módní přehlídku. Uděláte tedy konkurz modelek (zřejmě to vy, jako návrhář přímo neděláte, ale zjednodušme si to). Jaké modelky si vyberete? Asi takové, které nebudete chtít retušovat, že? Z těch stovek dívek, ze kterých si vybíráte určitě vyberete ty, co se vám do krámu hodí a ne naopak.

Nehledě na to, že tyto fotky z módních přehlídek se na veřejnosti objeví v časopisech a internetových magazínech, tudíž ty fotky neděláte vy, ale onen magazín. Další modelová situace:

Jste módní magazín, chcete udělat fotoreport z přehlídky. Na mole jsou modelky na hranici smrti, trčí z nich kosti. Co uděláte? Dost pravděpodobně z toho vytěžíte co můžete a napíšete pohoršující článek o přílišné hubenosti modelek. Proč byste vy, jako magazín retušoval fotky někoho cizího, aby modelky vypadaly zdravěji, když jste sami známí tím, že vlastní fotky upravujete tak, aby byly ženy štíhlejší, prsatější, alabastrovější a vůbec jaksi éterickoerotičtější?

Tak jak je to možné? Je to jednoduché. Tahle fotka je podvrh. Je to přesně naopak. Ta dívka vlevo je ve skutečnosti photoshopová prácička. Ta vpravo možná trochu taky, aby vypadala, že má hebkou pleť, větší prsa, ale nic víc.

Podívejte se znova. Začneme u obličeje. Dívka vlevo má jasně hubenější obličej. Teď se podívejte na pramen světlých vlasů u obličeje. Na fotce vpravo je rovný, kolmý, jako všechny ostatní vlasy. Ten na levém obrázku je podivně vybočený. Je to znak ohnutí pomocí photoshopu, který nejenže zúžil obličej, ale ještě zkreslil okolní vlasy.

A co ta žebra? Při pečlivějším pohledu zjistíte, že stín žeber končí těsně před látkou šatů. Copak tam záhadně končí žebra? Ne, to je jen lenost photoshopisty, který věděl, že dotáhne-li uměle vytvořená žebra až k látce šatů, pravděpodobně přetáhne a zasáhne i šaty, což pak dá práci, než to opraví. Tak se tomu elegantně vyhnul. Kdo to pozná, no ne?

Když se podíváte na záda modelky vpravo, zjistíte, že je tam kus zad, který na levém obrázku chybí. Opravdu si myslíte, že by se někdo dělal s tím dokreslováním něčeho, co tam není? To je už celkem těžší a je třeba víc než jen manuál k photoshopu pro amatéry. Mnohem snazší je záda umalovat, pro podpoření dojmu vychrtlosti modelky. A teď loket. Nemáme již porovnání s fotkou vpravo, ovšem i zde jsou vidět stopy úprav. Všimněte si ostrosti loktu. Takhle ostrý loket nemá ani holá kostra, okraje rukou jsou také umalovány a pachatel se je snažil ztratit rozmazáním, čímž na vše mnohem více upozornil. Vidíte, jak je to kolem jakoby divně rozmazané a vlnité?

Nakonec mě zaujaly zvlněné vlasy vzadu na hlavě. Takhle vypadá, když vám ujede ruka při rozmazávání. Možná si tam photoshopista něco zkoušel, nebo tam nechca kliknul myší a nechal to být. Ať to bylo jak chtělo, je to další známka úprav.

Ale proč ta fotka vznikla? Resp. její úprava? Pravděpodobně chtěl někdo napsat hejtovací článek na téma, jak je to hrozné, že ty modelky dokonce upravují, aby nebyly tak hubené. Vycucal si to z prstu a podpořil fiktivní anorexií jedné modelky.

Tohle je něco, čeho si všímám déle. Jakoby nebylo dost fotek opravdových anorektiček, ještě někdo musí pitvořit celkem normální holky. Pokud si přečtete nějaký článek o anorexii, dost pravděpodobně bude plný právě těch falešných fotek anorektiček, viz třeba zde: http://bulimie.blog.cz/0703

Jasně, osvěta na toto téma je důležitá. Ale nemám ráda, když se zneužívá photoshop.

Další dvě ukázky zde:

Plášť, nebo molo(resp. koberec)?

Kvůli zúžení paží a boků nám najednou ujíždí molo. Jakto, že se nesbíhá?

Zde kvůli zúžení modelky jednak utíká noha modelce za ní (v podpaží), na pravé straně zase druhé modelce tolik zdeformovali postavu, že vypadá, že má celkem obří pozadí oproti postavě. Že by to byla přehlídka extrémů?

Stejně tak mi vadí, když nějaký ženský časopis vezme zdravou holku, která má velikost 40, aby ji nafotil na titulní stránku a pak mohli křičet – vidíte? My máme na titulce zdravou holku krev a mlíko! Konec motání hlav mladým lidem, konec popírání přirozené krásy!

Při tom i ji upraví stehna a pleť tak, aby vypadaly bez chybičky, chloupku, nebo jiných nežádoucích vjemů. Kde to pak jsme?

Jsem pro ukončení úprav fotek!

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

komentáře 2

 1. rozhodně souhlasím s navrhovaným ukončením úprav fotek.
  standa

  Odpovědět
 2. janakuzelova

   /  12.12.2014

  Jako fotografka nemůžu souhlasit.. Tedy s článkem v podstatě ano, ale ne s ukončením úprav. Úprava může velmi dokreslit celkovou atmosféru, přidat umělečno, a spoustu jiného 🙂 Není to jen o tom ubrat kostí / tuku.

  http://www.janakuzelova.photography

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: