Zhubni, nebo přiber! (Supersize vs Superskinny) recenze

Tak co, taky jste se dívali? Televize Prima Love včera ostartovala nový pořad Zhubni nebo přiber. Pořad má na první poslech šílenou myšlenku. Pozvat si z každého tábora extrémů jednoho zástupce- extrémně hubeného a extrémně tlustého člověka a na nějakou dobu jim prohodit jídelníčky.

Tato myšlenka mě samozřejmě zaujala, ale spíš z hlediska její nezdravosti. V době, kdy se konečně i v médiích začíná na udržení, nebo získání optimální váhy, pracovat na území zdraví, mi ta myšlenka přišla jako rouhání. Vždyť jeden bude trpět extrémním hladem a druhý se bude znenadání přecpávat jídlem! Zvláště takový náhlý skok musí být pro jejich zcela odvyklá těla obrovským šokem.

Přesto musím uznat, že to má něco do sebe. Je to prý léčba šokem a podle všeho celkem funguje. Oba testovací králíci si velmi rychle uvědomí, jak moc je jejich stravování v porovnání toho druhého ničivé, ať už v podobě miniporcí, nebo neustálé konzumace.

Je celkem škoda, že této dvojici se v pořadu věnují skoro okrajově. Většinu času zaplácávají šílené Britky, co se snaží splnit kvótu reality show, podle které tam zřejmě nesmí chybět někdo s megafonem vyřvávající  Haló! do světa.

Jedna žena jezdí po anglii, měří ženám jejich pozadí a mluví o tom, jak mají průměrné britky velké pozadí. Už od pohledu je zřejmé, že pozadí je to poslední, co jim přerůstá. Naopak, zadky byly obvykle téměř ploché, ale rozkydlé, za to z druhé strany se tyčilo vypapané bříško. Ale budiž, její snaha o zmenšení pozadí svých spoluobčanek je stejně záslužná. Jen nevím, zda je dobrý příklad zrovna ten, že stačí sedět na elektrickém umělém koni, co udělá všechnu dřinu za vás.

Kdo chce malý zadek (nebo chce zhubnout, či mu alespoň postačí pevné zdraví), místo sezení nechť se prochází.

Lehce mě na tom zaujalo i to, že po jejich snaze zhubnout, si znovu všechny ženy přeměřily pozadí a zjistily, že všechny dohromady zhubly 30 cm na obvodu, tedy každá cca 3mm. Pro mě je to spíš demotivující metoda. Ty, co pro menší pozadí nic neudělaly, byly pochváleny jako ty ostatní, co třeba shodili i víc než ty 3 mm. Není to žádná katastrofa, obzvlášť pro ty úspěšné, horší je to právě pro ty nadarmo pochválené. Utvrdí je to ve vlastní iluzi.

No a pak je tam jedna tmavovlasá dáma, co chce zlomit kouzlo časopisových diet. To mě zajímalo nejvíc a taky nejvíc zklamalo. Čekala jsem odborníka přes výživu, nebo biochemika. Dostala jsem cáklou třicátnici  s velkou láskou k jídlu. Její dva rozhovory s bývalými modelkami byly sice poučné, ale její snažení nikoli. Vyzkoušela jablečnou dietu, takže se jablky živila celé tři dny. Po této době, kdy jí lezla jablka pomalu i ušima  a nemohla je ani cítit, stoupla na váhu a zjistila, že za 3 dny shodila JEN půl kila. A tak usoudila, že to nemá smysl. Tak zaprvé, kdo si myslí, že je tahle dieta vůbec možná a zdravá, je blázen, a kdo si myslí, že je půl kila tuku za tři dny málo ( je samozřejmě otázka, co to půl kilo bylo), je blázen. Co udělala, jakmile zjistila „neúspěch“? Koupila si Fish and chips. S takovou se obávám, nezhubne nikdy.

S pořady jako je tento mě pokaždé zaráží, jak málo si lidi váží svého zdraví, že jsou ochotni na sobě testovat jak cizí jídelníček, který je už od pohledu nezdravý, tak že jsou ochotni na sobě testovat šílené diety modelek, které jsou taktéž už od pohledu nezdravé.

Pořad je určitým přínosem, ale asi jen pro jeho dva účinkující, kteří po svém stravovacím šoku dostanou ještě předepsaný zdravý jídelníček a dohled doktora.

Ostatní účinkující se spíš zaslouží o další dietní mýty a omyly. Celkově je pořad málo poučný, snaží se hlavně šokovat-což, přiznejme si, je určitě jeho jediný záměr. Škoda.

DODATEK: Po shlédnutí dalších pár dílů musím ještě poznamenat, že velice špatně udělaná je i scénka, kdy ona ženská s megafonem vezme tři krásné chlapy- jen ve spoďárech, každý má na tácu jeden typ jídla a lidé z ulice mají hádat, které jídlo z nich je nejdietnější (chápej, má méně kalorií). Účastníci hádají jen podle pohledu, více informací o daném jídle nedostávají. Je to trochu podpásovka. Například jednou to vyhrál šunkový sendvič. Vypadalo to asi takhle: Na každém talířku byl jiný druh jídla. Lidé samozřejmě vybírali ten, který jim od pohledu přišel nejzdravější. Všichni pak měli být uvedeni v šok, když to vyhrál sendvič, který je přece z bílého pečiva, a jak každý ví, plný různých dobrých věcí, jako je třeba šunka, sýr, máslo hořčice… Až pak jsme se jako diváci dozvěděli, že ten sendvič je ovšem z nejlibovější šunky, neobsahuje žádné máslo, ani jiné mazání, takže byl vlastně vycpaný jen třemi plátky šunky a zeleninou. Jestlipak to řekli i hádačům?

Celé je to špatně udělané. Lidi by neměli přemýšlet nad tím, které jídlo je nejkaloričtější. Žádné jídlo (pokud je uděláno s rozumem), není špatné, nebo dobré. Vždy záleží na úpravě, použitých ingrediencích a množství. Samotné zkrouhnutí kalorií nestačí, jelikož se dostavuje dříve hlad.  Pokud donutíte strávníky koukat na jídlo jen přes prsty kalorií, moc jim nepomůžete.

Kluci to byli vážně pěkní. Ale co mají pořád v tomhle pořadu se svlíkáním lidí do prádla? Je to tam skoro pořád. V prádle se seznámíme s vychrtlíkem a s tlouštíkem, v prádle vídáme svatou stovku zadkohubnic ( Proč se musí sejít na vyhlášení výsledků jen v prádle?), často uvidíme v prádle i cáklou třicátnici. Asi jsem staromódní, ale dávám přednost oblečeným lidem.

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

komentáře 2

 1. oldwomen

   /  31.8.2012

  Předevčírem jsem jeden díl zahlédla. Myslím si, že ono svlékání dam do spoďárů význam má. Když otevřete jakýkoliv časopis, tak se na vás vyvalí grafickým programem vylepšená ženská těla – barbína na barbíně. Všední skutečnost je hodně drobně jinde. Zaujalo mne, kterak byla podvyživená, nepochybující o dokonalosti svého vzhledu, konfrontována se svým vlastním tělem formou výstavy fotografií.
  Když již přestávají platit rozumné argumenty, může pomoci léčba šokem.
  Mimochodem, ta tři jídla – jak u pultu s rychlým občerstvením vybíráte oběd? Talíře jsou již připravené, možnost jejich obsah ovlivnit máte jen minimální….

  Odpovědět
  • Možná máte pravdu, ovšem o retušování fotografií žen na obálkách se ví celkem dost. Jídlo na veřejnosti si vybírám pohledem na seznam ingrediencí. Když není dopsané, zeptám se. Ale popravdě- u rychlého občerstvení jsem jedla naposledy v 15 letech, pokud nepočítám sushi bar ve Vaňkovce 🙂 Ale předpokládám určitou inteligenci osob. Pokud je člověk tak snadno ovlivnitelný, že mu nedochází, že ženy z obálek časopisů jsou jen pozlátko, sotva se něco naučí o tom, jak využívat potraviny ku svému prospěchu. Zkrátka, pořad není úplně zlý, obávám se ovšem, že nadělá víc neplechy, než užitku. A to konkrétně matením veřejnosti ohledně kaloričnosti jídel. To s ukázáním fotek vyhublé dívce mi nevadí. To dává smysl. Nechápu proč musí být vyslečené zrovna ty ženy, co chtějí shodit zadky. Respektive, proč musejí být vyslečené tak často. Nelíbí se mi to proto, že mi to připadá trochu ponižující, ne proto, že by na ně nebyl hezký pohled.

   Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: