Cyklisté, řidiči, chodci… Kdo hodí první kamenem?

Považuji se za cyklistu. I za chodce, řidičák zatím nemám, ale často jezdím jako spolujezdec, takže mám celkem slušný přehled o chování lidí na veřejných komunikacích a musím říct, že je to příšerné na všech stranách. Jako cyklista se velice bojím jezdit po silnici, jelikož mnoho kamionů i v přehledném terénu mě objíždějí s nulovou tolerancí, poryv větru z jeho příjezdu se mnou kolikokrát zacloumá, kdybych vybočila jen minimálně, tak mě smete. Proto se silnicím vyhýbám, využívám často chodník. Ovšem! Jedu maximálně krokem, mám kolo horské, tak klidně použiji i trávník, v případě nutnosti z kola slézám, vím, že tam nemám co dělat.

Cyklostezky nejsou o moc lepší variantou.  Jednak si po nich ve městech vykračují chodci jako po promenádě (ilustrační foto teď zeje prázdnotou, ale fotit to ráno…!), na cinkání neslyší, na upozornění (slušné), že jsou na cyklostezce a metr od nich že mají chodník, reagují v 50% případů arogantně a ostatní cyklisté bývají také velice bezohlední. Když jedete pomaleji, často vás těsně předjedou, bez toho že by použili zvonek (je to přece zbytečnost(!)), jednou mě to opravdu velice vyděsilo, až jsem na sebe pyšná, že jsem samým leknutím nesjela do příkopu.

Uvažuji o koupi zpětných zrcátek na kolo.

Cyklisté zapomínají, že by se měli chovat podobně jako řidiči aut. Neměli by přejíždět z jednoho „pruhu“ do druhého, tedy měli by jedit po pravé straně cyklostezky a ne si bezmyšlenkovitě jezdit tu vlevo, jindy vpravo. Když už chtějí zabočit přes cyklostezku, nebo z nějakého jiného důvodu přejet na levou stranu cyklostezky, měli by se ohlédnout, zda za nimi někdo nejede, ukázat, že mění směr, stejně tak když mají v plánu pro ostatní bezdůvodně z ničeho nic zastavit. Pokud ovšem nemají jako moje maminka nainstalovaný blinkr a brzdná světla(na která ovšem nejsou cyklisté zvyklí, takže raději i tehdy). Rodiče malých cyklistů by měli děti naučit stejné poučky o bezpečném a ohleduplném chování se na cyklostezkách. Když mám míjet malého cyklistu, děsím se nejvíce. To vanglování, ten minimální pud sebezáchovy…

Když mám v plánu někoho předjet preventivně cinknu, aby se mě cyklisté nelekli, nebo aby věděli, že teď je mám v plánu předjet a že by se měli držet vpravo a pod. Mnoho cyklistů jakoby ani netušilo, že je zvonek přesně k tomuto účelu.

K mizernému chování cyklistů a chodců na cyklostezkách nepřispívá ani jejich stav. Například v mém městě nějaký idiot, co měl tu práci na starost, nakreslil značku cyklostezky na chodník. Už je tam druhým rokem, ačkoli by každému průměrně inteligentnímu jedinci mohlo dojít, že cyklostezka na straně, kde jsou vchody do obchodů je srovnatelná s teroristickou sabotáží.

Mnoho cyklostezek nesmyslně končí, nutí cyklisty neustále sesedat z kola a nasedat, lemují je aleje značek, je to hotový Kocourkov. Cyklostezky bývají velice vytížené, jsou srovnatelné s dálnicemi. Je mi jasné, že cyklostezectví je v naší zemi zatím velice malým dítětem. Přesto by se města měla snažit o jejich největší přehlednost, praktickou dostupnost, plynulou návaznost a bezpečnost, policisté by mohli na kolech preventivně cyklostezky projíždět, upozorňovat ostatní na možná rizika jejich chování, kontrolovat alkohol dechovou zkouškou a upozorňovat chodce na to, že se po cyklostezce nechodí, není-li k tomu určená.

Mnoho cyklistů je bezohledných na silnicích, ohrožují všechny kolem sebe, stejně jako někteří řidiči ohrožují cyklisty. Je mnoho bezohledných chodců co ohrožují sebe, cyklisty i řidiče, jsou v tom namočení všichni. Ještě ke všemu je nám vlastní preventivní přednasranost, místo slušného chování, respekotvání druhých a ohledupolnosti se rovnou chováme jako burani a jsme na sebe sprostí. Potkám-li slušného jedince, ať už řidiče, cyklistu, či chodce, bývám v šoku. V příjemném šoku.

Nezapomínejte, že úsměv je nakažlivý, po klidném a slušném vyřízení situace se dostavuje pocit osobního uspokojení, zatímco po slovní přestřelce se nám zvyšuje tep, adrenalin a obvykle nám to kazí den, svou nasranost vysíláme dál do světa.  Je na čase s tím přestat a začít se snažit. Udělejme svět a lidi kolem sebe lepšími.

Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Napsat komentář

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: