Týcovy semafory – Umění, no jistě!

Přiznám se, že žádný vyhraněný názor na tohle téma nemám. Chápu, že umění je důležité a nápad Romana Týce se mi líbil. Nemyslím, že to mohlo někoho ohrozit, i když dovedu si představit, že by to mohlo zmást lecjakého důchodce.

Jo, pardon, pokud náhodou nevíte, o co jde, Roman Týc před časem vyměnil na některých semaforech pro chodce skla a místo obyčejného zeleného jdoucího panáčka, nebo obyčejného červeného stojícího panáčka jsme měli možnost pobavit se pohledem na mnohem zábavnější verze těchto ukazatelů.

A v úplné zkratce: Nakonec Roman Týc nastoupil na výkon trestu, odmítl zaplatit pokutu 60 000 Kč, protože nesouhlasí s tím, že se jedná o trestný čin.

Vznikla díky tomu debata na téma, co si může dovolit umělec a taky vznikla petice a otevřený dopis prezidentovi za propuštění Romana Týce.

A tím se dostáváme k hlavní myšlence. Co si o tom myslíte vy?

Škoda, kterou Roman Týc způsobil byla vyčíslena na 82 000 Kč. Kterou nakonec zaplatil.

Vězení je tedy o nezaplacení pokuty. A v tom je celý problém.

Ale i ta pokuta k tomu patří. Já vím, umění na povolení prostě není ono, že? Například já moc nechápu, co je špatného na tom, když lidi dobrovolně vysazují květiny na veřejné prostranství.

To mi přijde přímo chvályhodné, že se snaží zkrášlit své město. Je to možná podobné, ale není, jaká tím vznikne pro město škoda, když se o záhonky ti lidé starají na vlastní náklady? Myslím, že žádná. A to je ten rozdíl. Ano, smála jsem se tomu, když Homer Simpson zatopil Springfield, aby z něj udělal nové Benátky, ale kdyby to bylo ve skutečnosti, rozhodně by se tomu nezasmál nikdo, tedy nikdo z vodou zasaženého města. Byla bych to ochotná uznat jedině tehdy, kdyby Homer veškerou škodu uhradil a to včetně citové újmy. A to by se nedoplatil. Je tedy umění jen pro bohaté? Ale vůbec ne, chce to jen nepoškozovat majetek cizích lidí. K tomu by měli mít úctu všichni. A když už někomu ten majetek „poškodím/zkrášlím“ a mu se to nelíbí, měl bych za to zaplatit. A pokud za poškození majetku můžu dostat pokutu, měla bych s tím počítat.

Chcete příklad neškodlivého umění na veřejném majetku? Podívejte se na stránky Streetartutopia na Facebooku.

Jistě, nezaručím vám, že každá tamní fotka nikomu nepoškodila majetek, teoreticky je všechno jsitým způsobem poškození majetku, ale většina fotek jejich umění je namalovaná buď na škaredé budově, kterou obrázek spíše vylepšil, není vulgární, a myslím, že ani mě, jako majiteli by vůbec nevadila.  Rozdíl mezi tímto a semafory je ten, že ty semafory tak prostě zůstat nemohly. Nakonec když by se tam něco stalo, svedlo by se to na ně. Ale tohle si myslím může na svých místech neškodně zůstat dál. Pár ukázek sem hodím:

Semafory trochu jinak. Tyhle by nejspíš nevadily ani tady, v Česku.

Tohle je klasický příklad jak dělat umění a při tom nikoho nepoškodit... tedy kromě drobných ušlapaných živočichů!

Je to hodně zajímavé téma. Jsem pro umění, za to, aby se objevovaly takovéto kousky i u nás v Česku. Ale raději ne na cedulích u silnic, ne na semaforech.

Napsat komentář

1 komentář

  1. Domnívám se, že naše až urputná snaha „chránit majetek“ pochází z doby komunismu,kdy všechno patřilo státu a nám nic. Ze stejné doby pochází nevybočování z řady, neupozorňování na sebe a obrovské srabáctví ve všech sférách života. Panáčci se mi líbili a nemyslím si, že by někoho zmátli, především kvůli tomu, že je běžně nezkoumáme. Vnímáme hlavně barvu a je to pro nás automatická činnost. Ale kdo chce psa bít, hůl si najde. (Boh)

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: