Opravdu toužíme po kontaktu s mimozemskou civilizací?

Kdo už někdy četl knihy od Ericha von Dänikena ví, že tento švýcarský vědec obohatil svět o jednu další zajímavou teorii. Teorii, která zneklidňuje téměř každého, kdo se o ní něco dozví, ať už z pohledu toho, že jí uvěří, nebo z pohledu toho, že mu připadá jako snůška nesmyslů a zneklidní ho tedy to, že tomu tolik lidí věří.

Já patřím k první zneklidněné polovině. Teorie Dänikena mi nepřipadají jako snůška žvástů, vlastně jen shrnul to, co mě občas jako dítě při čtení například biblických příběhů zaráželo, ale kvůli strachu z výsměchu, jsem si to nechala pro sebe, stejně tak i z důvěry k lidstvu, jako skvělému a neomylnému spolku, které by mělo všechno zatím vědět lépe, než já sama. Ale to moc odbočuji. Při přemýšlení nad mimozemšťany a jejich přístupu k nám mě napadla jedna nemilá myšlenka. Stále doufám, že se v ní pletu. Věřím, že kultury, které by byly natolik vyspělé, že by dokázali překonat cestování vesmírem, by měly mít také vybudovaný velký smysl pro mírumilovnost, tedy že by měly být dalek něčeho takového, jako je touha po moci, být dalek agresivitě, snaze dobývat.

Já se ovšem obávám jedné věci. My, jako lidstvo, se celkově bereme jako (1.) poměrně civilizované, moderní a humánní společenstvo. Všeobecně se nám hnusí války a násilí, máme soucit ke slabším, máme potřebu pomáhat.

Dále o nás platí, že máme (2.) touhu sebezdokonalení, prosperity.

Co se ovšem stane, dáme-li tyto dvě odvětví ((1.) a (2.)) do sporu?

Co si jako společnost vybereme spíše. Humanitu, mír, soucit? Nebo prosperitu?

Z historického, i současného hlediska se bohužel velmi nelichotivě ukazuje, že naše osobní blaho má častěji přednost. Ano, jistě, vím, že se vždy najdou výjimky, ale já tu teď budu mluvit o většinovém lidstvu. O tom, co nehasí, co ho nepálí. O tom, co zavírá oči před cizími problémy.

Podíváme se bleskově do naší minulosti.

Jeden příklad za všechny.

Evropané objevili Ameriku a co se následně stalo? V podstatě vybili původní americké obyvatelstvo. A aby toho nebylo málo, zotročili mnoho lidí z Afrického kontinentu, aby pro ně pracovali pro nás dnes v nepředstavitelných podmínkách.

V dnešní době všichni víme, že například v Číně je úplně normální dětská práce, že lidé tam v podstatě otročí. A co dělá lidstvo jako většina? Vesele nakupuje čínské výrobky, přesouváme tam své podniky, abychom ušetřili na práci a i když je v podstatě jasné, že si tím ničíme vlastní trh, nic s tím neděláme. Hlavně že nakupujeme co nejlevněji. V Severní Koreji je stále krutý komunistický režim, a nikoho to příliš nezajímá. Hlavně že my jsme v teple.

Tohle ale nemá zapříčinit debatu na téma, proč jsme takoví a kam to vede. Tohle je jen malé připomenutí naší vlastní nedokonalosti.

Takže se ptám, proč by nás měla nějaká mimozemská civilizace chtít něco učit, nějak nás pozvednout, dostat nás do lepší duševní, zdravotní i technologické kondice? Pro jejich vlastní pocit? Snad ano, ale co když se podobají nám?

Proč by nás měli něco učit, být nám prospěšní, když jsme to neudělali ani my, vlastnímu druhu?

Místo diplomatického jednání, vzájemné úcty, jsme americkým indiánům ukradli jejich půdu, mnoho jsme jich povraždili, když se snažili bránit svá území a kulturu, přinesli jsme mezi ně nemoci a alkohol, dali jsme jim najevo, že jsou něco horšího, nedůležitějšího než my sami. Že jsme nadřazení, civilizovaní.

Co když se nějaká mimozemská kultura k nám zachová jako my k sobě samým?

Jako k něčemu podřadnému, nevyspělému?

Mám ráda knihy od Dänikena, ale nelíbí se mi, jak často slýchám, že lidé doufají v kontakt s mimozemskou civilizací. Já se jé popravdě velice děsím. Ale doufám, že je to jen můj omezený pohled.

Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Napsat komentář

1 komentář

  1. I love Izrael.

     /  16.6.2012

    Mimozemšťani neexistujou.Avšak démoni ano…A vůbec je to blbý článek.

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: