Terapie TATA BOJS I.

Za svůj život si každý postupně nachází svoje terapeutické metody, jak se z toho všeho nezbláznit, já mám jednu už od 12 let a jmenuje se Tata Bojs. Známe se tedy už nějaký ten pátek a za tu dobu se náš vztah vyvíjel, jak to zdravé vztahy dělat mají. Naše vzájemná láska a úcta byla vyrovnaná, já dostala dávku skvělé hudby a porozumění, Tata Bojs na oplátku mou bezmeznou lásku a věrnost.

Abyste se tedy seznámili:

Tata Bojs vznikli v roce 1988 a od té doby se opakují. Tata Bojs vznikli v roce 1988 a od té doby se opakují. Tata Bojs vznikli v roce 1988 a od té doby se opakují. Tata Bojs vznikli v roce 1988 a od té doby se opakují…

To není vtip, to je oficiální info o kapele na stránkách Bandzone.cz, který se vztahuje k poslednímu albu, ale o něm později.

Nejdůležitější je základní dvojice Mardoša (baskytara) a Milan Cais (bicí, zpěv), alias Bublina. Víc toho psát nemusím, vše podstatné si můžete přečíst na Wikipedii, pokud jí věříte. Netřeba duplikovat.

V „mládí“ jsem milovala především potrhlost a veselí a to mi album Ukočete nás dávalo  ve velké míře. Texty byly jednoduše geniální a jejich odkaz zaznívá i v dalších pozdějších textech, například stejný duch má písnička Poslední dobou (album Ukončete nás) a písničkou Informační (Kluci kde jste), Tata Bojs mají zkrátka svůj jedinečný rukopis a já děkuji bohu, že tak skvělá kapela vznikla zrovna u nás, v Česku, jelikož jsem díky nim ještě stále na svou národnost hrdá.

Tak vraťme se ale k potrhlosti. Myslím, že je v dnešní době nedoceňovaná. Potrhlost umí lehce vytvořit úsměv, aby ji člověk sám uměl zahrát, musí být stále dětský, hravý, ale zároveň inteligentní (tak je doufám jasné, že zde nemluvím o potrhlosti čerta z Princezny ze mlejna, kde nejde o potrhlost, ale o debilitu). Geniální potrhlost jsem si poprvé uvědomila v kreslené verzi Alenky v kraji divů od Disneyeho (kterou jeho nová 3D verze žalostně postrádá).

Scénka bohužel končí v tom nejlepším, ale není nic snazšího, než si Alenku půjčit ve video půjčovně a pustit si ji celou a vychutnat si svou dávku potrhlosti. Mimochodem ve scénce vystupeje Šílený kloboučník a Zajíc Březňák.  Kloboučníci prý bývali v době Lewise Carrolla většinou blázni, protože se při výrobě klobouků používala rtuť, která jim jaksi vlezla na mozek a Zajíc Březňák je bláznivý proto, že v době březosti samic zajíců samcům tak trochu krátkodobě hrábne. Což je asi pochopitelné.

Ten, kdo se v potrhlosti vyžívá, je za každou takovou naivku, jako je Alenka rád, jelikož si své potrhlosti užije úplně nejvíc. Ale to zase odbíhám, čím je tedy hudba Tata Bojs potrhlá?

Malý příkald za všechny: 

(Píseň jaro věnovali Tata bojs před lety prezidntu Václavu Havlovi.)

Potrhlost této písně tkví hlavně v neobvyklosti hudby, která vystihuje jaro tak, že už to snad ani víc nejde. Pointa textu překvapuje s každým dalším veršem, který sice vyniká víc na papíře a v písni se ztrácí, ale na druhou stranu ji odlehčuje. Příliš dokonalé rýmování totiž působívá v písních těžkopádně, díky převracení rytmu veršů se tomu píseň vyhýbá a při tom si zachovává svou dokonalost veršů. Další tři písně na Jaro navazují (Léto, Podzim, Zima). V potrhlosti je zkrátka naakumulováno velké množství energie, které se rychle předává všem pozorujícím/naslouchajícím. Potrhlá hudba vás nakopne v tom nejlepším slova smyslu a vytáhne vás z každé špatné nálady, ať už jste se nechali oblbnout podvodníkem, nebo vám umřelo morče.

Text písně De vo to (Mardoša), je jednoduchý a absolutně pravdivý.

Člověk někdy říká každá
a myslí tím tu jednu

Podle toho jestli jo nebo ne

Člověk někdy říká člověk
ale myslí tím sám sebe

A je jedno jestli jo nebo ne

A někdy člověk už radši neřiká
vůbec nic

Beruška je nádherně morbidní, dost pravděpodobně se pojící s původní opravdovou zkušeností.

A moje nejoblíbenější z celého alba je tato:

Dalším mým oblíbeným albem je Futuretro. Pokud vám v Ukončete nás vadila trochu zkušebnová atmosféra a kvalita zvuku, u Futuretra ji už nenajdete.

Jedna z nejdepresivnějších písní se nachází právě v tomto albu, ačkoli má efekt spíše utěšující, než depkuprohlubující. Text zpívá o píchlé duši a celá píseň je jakoby pomalu se vypouštějící se a je trochu uspávací. Ovšem nenudí. Do auta se rozhodně nehodí. Až budete mít příště nějakou duševní bolístku a budete si chtít zameditovat hudbou, tahle píseň je přesně pro vás. 

Tímto albem Tata Bojs začínají svou skvělou sérii jedinečných klipů. V době, kdy klipy točit začali, bylo tak nějak normální dělat klipy zajímavé, vyprávějící doplńující příběh k hudbě. A Tata Bojs, moc Vám děkuji, že v tom pokračujete, jelikož dnešní průměr klipů je bohužel zhruba tento:

Zas na druhou stranu o čem by chuděrka Lady Gaga mohla točit klipy, když zřejmě nic jiného, než válení se u bazénu a pořádání večírku/grupáčů, plus nějaké ty „sexy“ pózy nezná. A to tenhle klip patří ještě k lepším! Tenhle už je podle mě klasikou posledních 5ti let: http://www.youtube.com/watch?v=8s6duvbnC0A

Píseň Maličká:

V Toreádorské otázce je minimum textu, ale maximum hudby, píseň začíná Smetanovou Mou vlastí, a od ní se odvíjí celá skladba.

Biorytmy jsou dalším evolučním skokem. Ten vývoj na Tata Bojs miluji, jejich hudba se vyvíjela se mnou, díky ní si kdykoli mohu připomenout rozpoložení dvanáctiletého děcka, přidrzlého puberťáka a na dospívající trdlo. Biorytmy jsou již hubou pro mladého dospělého člověka. Už se o sebe umíme postarat sami, máme víceméně osobnost v nějakém pevnějším uskupení, už víceméně víme, co chceme, ale máme ještě příliš daleko k zahořknutí nad nespravedlnostmi života. Stejně jako Biorytmy.

Píseň Attention aux Hommes (pozor na muže), je horkým kandidátem na nejlepší klip vůbec, a na paty mu šlapou další dva klipy Tata Bojs z pozdější tvorby, ke kterým se dostaneme později.

Mimochodem francouzské filmy s Louisem de Funésem máte možnost slyšet i v dalších písních Tata Bojs. Dalo by se říci, že jsou jejich maskotem (Časová, Vozejček…).

Ještě vám přihodím píseň Náměsíčná, s geniálním textem, hrající si se slovíčky. Je hodně sexuálně/milostná, ale nemusíte se bát ji pustit před malými dětmi, i když kdo ví, dnešní děti jsou prý vyspělejší, než jsme byli my.

pokračování příště

Následující příspěvek
Napsat komentář

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: