Duté šperky

Dnes si něco povíme o dutých špercích. Než se rozhodnete, jestli si koupíte řetízek plný nebo dutý, nebo i jiné šperky, něco málo vám o výhodách a nevýhodách těchto šperků povím.

Duté šperky mají vlastně výhodu jedinou. A to tu, že navzdory svému objemu, nebo velikosti jsou lehké, mnohem lehčí, než kdyby byly plné a tudíž jsou tak mnohem levnější. Protože jak víme, o ceně šperku rozhoduje mimo jiné i jeho váha.  Například stříbrné srdíčko, které je plastické, se dělá víceméně vždycky duté. Bylo by příliš těžké na nošení. Nebo jako na obrázku jsou srdíčka dutá a je to vlastně nutné, jinak by takováto plná, krásná srdíčka na svých lalůčcích žádná dáma dlouho nesnesla. Duté ale mohou být i řetízky, a to i ty nejjemnější! Jinými slovy, to, že máte dutý šperk neznamená, že máte nějakou podřadnou ozdobu. Ale znamená to, že se k nim musíte chovat šetrněji. Když jsme dělali na praxi dutá srdíčka, použili jsme dostatečně silný plech a tedy šance, že by se srdíčko mohlo nedopatřením rozmáčknout (pokud na něj nešlápnete, nezavřete je mezi dveře, nebo vám na ně nespadne kovadlina, nebo klavír (pardon, inspirace animáky), nemělo by se jim nic stát. Bohužel těžko lze odhadnout, z jak tlustého plíšku je šperk vyrobený. Jistě, váha může leccos napovědět, tedy i cena, ale pokud si koupíte dutý šperk, který bude tak nějak ošizený, že bude z plechu tenkého jako papír, může se vám stát, že si ho promáčknete raz dva. Ale upozorňovat na to, že za kvalitu se platí snad ani není třeba.

A nevýhodou dutých šperků je tedy to, že pokud se vám časem prodře ouško, stejně, jak jsem to popsala v článku o řetízcích, bude třeba ho donést na spravení ke zlatníkovi (samozřejmě pokud ho budete chtít i nadále nosit). Ten buď ouško vysílí, nebo rovnou vymění. A tady hrozí riziko. Dutý šperk totiž může při letováni tak jaksi bouchnout. Jde tomu zabránit tím, že se do něj někde v místě, kde to není vidět, vyvrtá malá dírka, pak je to bezpečné. Pokud tedy nebudete chtít provrtat váš šperk, počítejte s tím, že se to nemusí povést. A je pravda, že mi zatím žádný dutý šperk nikdy nebouchl.

No ale to ještě není to nejhorší. Nejhorší na opravu jsou duté řetízky. Takové srdíčko je sice duté, ale pokud je správně udělané, dovnitř by se nemělo nic dostat. Ne tak řetízky, ty jsou duté a nezaletované. Když si prohlédnete svůj řetízek, jestli je dutý poznáte, když už ne podle váhy tak podle toho, že na vnitřních stranách oušek uvidíte vnitřní rysku, to je místo, kde se schází dva plíšky. Tudy se dovnitř dostává pot, maz, parfém, všechno. Proto kdo jej vůbec nenechává odmastit v jarové vodě, bude mít z řetízku nositele pachů, ať už nepříjemných, nebo méně nepříjemných. To pak velmi komplikuje letování. Jelikož jakmile plamenem zlatník řetízek zahřeje, veškerý obsah v dutinách řetízku se začne pálit a bublat a začne se tlačit ven. A to znemožní jakékoli letování. Jelikož spoj, který se má sletovat musí být perfektně čistý, a když se začne ta špína drát ven, znečistí vám i ten spoj. A pokud je špína v řetízku dlouhodobě zanešená, jen tak ji odtud nedostane ani ultrazvuk.

Takže prosím, duté řetízky dávejte odmastit přes noc do jarové vody alespoň jednou týdně, nosíte-li ho celý týden a hlavně ho pak dejte třeba na hodinku do čisté vody, aby vám tak pak naopak nezůstal jar a nakonec ho nechte dobře vyschnout, nejlépe na utěrku, nebo kapesníček. Duté řetízky jsou nejnáchylnější na poškození. Prosím, uvědomte si, že duté řetízky mají být nošeny bez přívěsků a na noc je dejte spát do šperkovnice.  Co všechno se může nepovést při opravě dutých  řetízků je hodně, netřeba vás tím zatěžovat, hlavní důvod proč to píšu je ten, abyste si uvědomili, že duté řetízky můžou vypadat masivně, ve skutečnosti jsou ale křehčí, než ten nejjemnější řetízek a tak se k němu chovejte tak něžně, jak jen dovedete a nenoste ho bez přestávky, pak vám nadělá parády nejvíc.

Další články o špercích budou vycházet na adrese: http://drahokam.wordpress.com/

Předchozí příspěvek
Napsat komentář

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: