Šperky

Přiznám se hned na začátek. Jsem zlatnice/klenotnice. V tomto oboru se pohybuji už od dětství. Šperk mě fascinuje a neustále hledám nové a nové inspirace, je to moje hobby. Mé zaměření je především na šperky ze zlata a stříbra, jelikož to je můj obor, který jsem se vyučila. Ale zajímám se i o moderní a netradiční šperky. To jen na úvod.

Proč chci o špercích napsat? Hlavní důvod je ten, že chci, aby i laik, který se nevyučil zlatníkem byl schopný koupit si kvalitní šperk, aby věděl, co od něj může čekat, jak se k němu má chovat a aby třeba i věděl, co všechno lze spravit, nebo postupem času vylepšit, pozměnit. Je jasné, že se to vše nemůže vejít do jediného článku, proto je budu psát postupně. Každopádně pár rad, které souvisí s naprosto každým šperkem ze zlata, nebo stříbra napíši hned.

Každý šperk je třeba před spánkem sundávat.

Možná vám to připadá samozřejmé, ale já vím, že mnohým lidem ne. Pokud mezi ně patříte, hned vám vysvětlím proč.

a) V noci hrozí velké riziko poškození šperku.

Náhodou si roztrhnete řetízek, když o něj v noci zavadíte. Ani ho nemusíte roztrhnout, pokud patří mezi jemnější, můžete jej lehce natrhnout, aniž by šlo ráno cokoli vidět a přes den pak stačí jen nepatrné zatáhnutí za řetízek, nebo težší přívěsek a konečné roztrhnutí a následné ztracení je tady. A vy pak máte pocit, že se to roztrhlo „samo“. Ale samo se vám nic neroztrhne.

Nebo náušnice můžete pokřivit vahou vlastní hlavy. Ta v průměru váží 4 kg a zlato i stříbro je velice měkký kov!

b) Nebezpečí hrozí i vám.

Co třeba takový prstýnek? Vaše tělo během dne různě hospodaří s vodou. Ačkoli to není na první pohled jasné, vaše prsty se během dne nafukují a splaskávají.  A i když jste s tím nikdy neměli žádné problémy, stačí jedna proflámovaná noc, nebo jedno slanější jídlo, lehké omrznutí, nebo naražení ruky a může se stát, že vám prsty otečou tak, že vám prsten uvízne na ruce. V lepším případě to brzo zmizí a vy ho brzo znovu vesele sundáte, ale taky se může stát, že vám prst nateče příliš a přestane vám do prstu proudit krev. Nechci vás strašit, moc často se to nestává, ale je lepší prsten sundat, než pak shánět štípací nůžky a prsten odstřihnout. A prsten z oceli jen tak snadno přestřihnout nejde! Navíc pokud sebou v noci občas hážete, můžete si prsten zdeformovat. Jednoduše máchnete rukou, praštíte prstenem o něco tvrdšího, třeba rám postele, nebo o zeď a můžete si naštípnout kámen, zdeformovat obroučku, a to může způsobit, že kromě pokřiveného prstýnku vám přibydou ještě oči pro pláč, protože vám pak vypadne kamínek. A nemusí to být nutně v posteli. Může vám pak vypadnout kdykoli během dne, jelikož i uvolněný kamínek může poměrně dlouho držet v obrubě, například díky nahromaděnému mazu a potu pod kamínkem. Kterého je tím víc, čím déle prsten nosíte. Tím se dostáváme k

Šperky jsou krásné doplňky, chovejte se k nim tak!

Co tím kromě jiného myslím? Že prsteny do těsta nepatří! Vaříte? Prsteny okamžitě dolů!

Udržíte jejich lesk déle krásným a kamínky se budou déle blyštit.

Platí to i pro zahradničení. To, že je šperk odolný a zvládne i ruce plné hlíny je sice pro šperk chválihodné, ne tak pro vás.

Zkrátka a dobře, šperk je drahá věc, budete-li se k němu chovat špatně, on vám to vrátí a přestane vás těšit svým leskem. Když se o něj dobře postaráte,  bude stále jako nový a jeho hodnota nebude klesat. Zlato i stříbro se řídí stejnými fyzikálními zákony, jako všechny jiné materiály. Takže budete-li se rukama hrabat v hlíně společně s vašimi prsteny, kromě ztráty lesku také způsobíte to, že váš prsten bude pomalu ztrácet na váze, jelikož z něj hlína, písek, cokoli, bude postupně odbrušovat  materiál. A vaše investice do šperku, půjde doslova do kytek.

Sundání šperku platí samozřejmě i pro sporty a jiné práce, kde se šperk špiní, či odírá.

Jistě, kdykoli můžete dát šperk vyčistit zlatníkovi. Ale některé druhy špíny jsou odolné, perfektně skryté a nedostupné i jemným nástrojům a technikám zlatníka. Málokdy se stane, že něco nejde vyčistit, ale i takové výjimky existují.  Navíc leštění šperku u zlatníka slouží k obnově lesku, který se postupem času ošoupal. Donesete-li mu s prominutím zaprasený šperk, moc volno mu z toho taky nebude. Stejně jako je vhodné donést k opraváři obuvi očištěnou obuv, měli byste nosit i k zlatníkovi svoje šperky čisté. Ale budete-li své šperky sundávat před spaním a před různými špinícími pracemi, nikdy nebudete mít tzv. zaprasený šperk. A aby to nebyly jen samé zákazy, mám pro vás i tip, jak obnovit lesk kamínků a lesk kovu vašich šperků. I normálním nošením šperk postupně ztrácí lesk. Řetízky ne sebe nabalují hlavně krémy, kterými jsme se natřeli, stejně tak pot, a to u prstenů i náramku  a přívěsků. Náušnice se jednak špiní od makeupů, a jednak od přirozeného mazu uší. Co s tím? Připravte si do skleničky na pití teplý (ne však horký) jarový roztok a nechte v něm své šperky přes noc. Už jen to krásně šperky a kameny znovu rozsvítí. Pokud je mastnota odolnější, použijte starý kartáček na zuby a jarovou vodou šperky vyčistěte.  Uvidíte sami, jak bude znovu krásnější. Máte-li stále pocit, že už to není ono, rozhodně nezkoušejte rady tipu „vyčisti šperk zubní pastou“, jsou to jen babské rady a nepomůžou lépe, než obyčejná jarová voda, pokud nepomůže to, zřejmě je na čase předat šperk zlatníkovi na obnovení lesku. Nejúčinnější metoda je leštění, jejíž jediná nevýhoda je mírné snížení hmotnosti šperku.  Leštění funguje na principu oleštění horní vrstvy. Ale není třeba se toho bát. Moje profesionální deformace je ta, že jakmile se šperk dostatečně neleskne, jdu ho vyleštit. Mé šperky jsou leštěny již nesčetněkrát a stále vypadají stejně, nezmenšují se, oleštění je zkrátka nepozorované okem. Jsou i jiné metody a ty můžete se svým zlatníkem kdykoli prodiskutovat, nebo mi můžete napsat, poradím vám.

Poslední poznámka na závěr. Stříbro černá nejvíce, leží-li ve šperkovnici. Paradoxně čím více stříbro nosíte, tím je menší pravděpodobnost, že vám zčerná, nemáte-li agresivní pot, protože se neustále vyleštujě o vaše oblečení a kůži. Takže pokud jste dostali stříbrný šperk a on vám po nějaké době zčernal, nebo zežloutnul ve skřínce, nic to o kvalitě stříbra nevypovídá. Nedostali jste šunt. Je to normální chemický proces. Takže  chcete-li ho nosit, zaneste ho zlatníkovi, ten vám ho vyčistí a když ho budete nosit, dost pravděpodobně znovu rychle nezčerná. Pokud chcete oddálit zežloutnutí, nebo zčernání stříbrných šperků,které nenosíte denně,  dávejte je do zavíracích sáčku, aby měly minimální přístup vzduchu, který je spouštěčem oxidace stříbra.

Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Napsat komentář

1 komentář

  1. Děkuju za informačně nabitý článek. Nosím zlaté prstýnky a řetízek a sundávám je málo kdy. Snad jen když pracuji s nějakými agresivnějšími chemickými prostředky. Jelikož prstýnky nemám nijak zdobené, tak na noc nesundávám. Jednou za čas vše dávám vyčistit.

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: