Alergie jako výmluva?

Popravdě to chápu. Prostě vám nechutná nějaká potravina a místo toho, abyste rovnou přiznali barvu a řekli-zkrátka mi to nechutná, uchýlíte se k malé lži.

Proč?

Protože když vám nechutná nějaká potravina, kterou vám někdo nabízí a vy ji odmítnete, hrozí vám, že si vyslechnete nevyžádaný názor, že děláte chybu, nebo se vám může stát, že vám řeknou, že tohle je mnohem lepši, než ty co znáte vy, a v nejhorším případě se vás pokusí přemluvit, nebo rovnou vám vnutit danou potravinu ochutnat.

Vím, že to ten člověk dělá jen s dobrým úmyslem. Nejspíš jsem to tak několikrát sama někomu udělala. Jde zkrátka o to, že nechápe, že vám nechutná něco, co on sám třeba zbožňuje.

Není se čemu divit, že se pak člověk opírá o lež. Sama se například v restauracích vymlouvám na jaterní dietu, aby se číšníci pořád tolik nedivili, že chci brambory bez másla.

Vymluvit se na alergii je výhodné z mnoha důvodů. Onu potravinu vám už nikdo nutit nebude a maximálně vás polituje, o co jste chudák ochuzený.

Což je oproti nepříjemné zkušenosti s přemlouváním, poučováním, nebo dokonce s uražením se ze strany hostitele, příjemná změna.

Takže prosím, až příště někomu budete nabízet jakoukoli pochoutku a on odmítne, nenuťte mu ji dál.

A ještě jeden postřeh. Proč lidé nabízejí pochoutku více než jednou? Protože velice často lidé dělají jednu zásadní chybu. Odmítnou něco, co si dát chtějí.

Je to vlastně taková hra. Přijde k vám host, vy mu nabídnete třeba skleničku vína. Host odmítne, ale jen na oko. Tak mu ji pro jistotu nabídnete znovu a host ji náhle rád přijímá. Jaká je tedy hostitelova zkušenost? Že je nutné se zeptat více, než jednou. Co takhle to zrušit od základu a propříště až vám nabídnou chlebíček a vy na něj budete mít opravdu chuť, zkuste ho přijmout hned. Nehrajte si na falešnou skromnost.  Tedy pokud vás ta malá hra nebaví. Pokud ano, hrajte si klidně dál.

Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Napsat komentář

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: